Chrom

Chrom w produktach spożywczych

Na pytanie o to, skąd czerpać chrom, aby likwidować jego ewentualne niedobory i zaspakajać dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek, zdecydowana większość z nas potrafi natychmiast udzielić odpowiedź. Systematycznie rośnie liczba suplementów diety, w których składzie znajduje się również chrom. Odwołanie się do ich możliwości, wydaje się więc znakomitym pomysłem na to, aby w naszym pożywieniu nie zabrakło i tego pierwiastka. Rzeczywiście, koncerny farmaceutyczne zdają sobie sprawę z tego, że niedobory chromu są coraz poważniejszym problemem współczesnego społeczeństwa, a suplementy diety cieszą się rosnąca popularnością, czy jednak nie lepiej odwołać się do rozwiązań bardziej zgodnych z naturą zanim sięgniemy po leki?

Wyjałowienie gleby oraz charakterystyczna dla wielu osób skłonność do spożywania wysoko przetworzonego pożywienia sprawia, że dostarczanie właściwych dawek chromu do organizmu bywa utrudnione. Nie jest to jednak zadanie niemożliwe do zrealizowania pod warunkiem jednak, że wiemy, co jeść. Stosunkowo dużą zawartość chromu ma przede wszystkim pieczywo pełnoziarniste, chude mięso, gotowana wołowina, a także ryby i owoce morza. Pierwiastek ten obecny jest również w jabłkach i pełnoziarnistych kaszach, a pewna jego ilość pojawia się również w jajach kurzych, drożdżach spożywczych, zielonym groszku, brokułach i kiełkach pszenicy.

Niestety, niemal z roku na rok zawartość chromu w produktach tego typu się zmniejsza. Dietetycy i zwolennicy zdrowego żywienia zwracają więc uwagę na konieczność maksymalnego wykorzystywania tego pierwiastka. Jest to możliwe przede wszystkim wówczas, gdy produkty bogate w chrom spożywa się w połączeniu z tymi, które są bogatym źródłem błonnika. Naukowcy potwierdzili, że błonnik pozytywnie wpływa na proces wchłaniania chromu przez ludzki organizm, warto więc korzystać z tej jego funkcji mając na uwadze to, jak trudno jest obecnie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na chrom. Dietetycy sugerują również, że nasza dieta powinna być maksymalnie zróżnicowana tak, aby pojawiały się w niej różne składniki pochodzące ze zróżnicowanych źródeł. Również wówczas prawdopodobieństwo tego, że zrealizujemy dzienne zapotrzebowanie na chrom zgłaszane przez nasz organizm będzie większe.