Chrom

Chrom a odchudzanie

Choć właściwości chromu zostały w pełni poznane i opisane stosunkowo niedawno, pierwiastek ten zdążył już zrobić oszałamiającą karierę w dietetyce. Okazuje się zresztą, że w niedługim czasie zyskał miano składnika dość kontrowersyjnego, a zwolennicy chromu w codziennej diecie musieli konfrontować się z osobami przeświadczonymi o tym, że nadmierne zaufanie chromowi jest w stanie wyrządzić więcej złego niż dobrego. Jeszcze zanim zaczniemy go stosować powinniśmy zastanowić się, na czym polega właściwie wsparcie, jakiego będzie nam udzielał ten pierwiastek i w jakiej postaci powinien on być dostarczany do naszego organizmu.

Już na wstępie wypada podkreślić, że samo przyjmowanie chromu i brak jakichkolwiek innych działań, które mogłyby przybliżyć nas do uzyskania upragnionej figury to strategia tyleż optymistyczna co pozbawiona sensu. Chrom pomaga przede wszystkim wówczas, gdy w trakcie diety zaczynamy odczuwać przemożną potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego, a dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że złamanie zasady mówiącej o zerowej tolerancji dla słodyczy w trakcie odchudzania utrudni nam nie tylko gubienie kilogramów, ale i znajdowanie w sobie motywacji do tego, aby kontynuować dietę. Dzieje się tak dlatego, że chrom pozwala na utrzymanie stężenia cukru na właściwym poziomie, a to właśnie jego wahania najczęściej przyczyniają się do tego, że zapominamy o założeniach diety i decydujemy się na odstępstwa od niej.

Niestety, już w tym miejscu konieczne staje się zwrócenie uwagi na to, że chrom nie pomoże każdemu z nas w walce z ochotą na słodycze. Sięgać po niego powinny przede wszystkim te osoby, dla których niedobór tego pierwiastka jest problemem, nie każdy zaś znajduje się w takiej sytuacji. Nieprawdą jest i to, że wszyscy jemy słodycze wyłącznie dlatego, że zmuszają nas do tego wahania poziomu cukru, które chrom reguluje. Często sięgamy po nie, aby złagodzić stres, dodać sobie sił, a nawet zabić w jakiś sposób nudę. Chrom nie jest w stanie doprowadzić do zmian w naszej psychice, jeżeli więc oczekujemy od niego tego rodzaju działania, nie powinniśmy oczekiwać cudów.

Nie oznacza to jednak, że poziom chromu w naszym organizmie nie powinien nas interesować, pierwiastek ten ma bowiem wpływ na wiele procesów ważnych z punktu widzenia osób odchudzających się. Chrom rzeczywiście hamuje łaknienie, a do tego przyspiesza tempo przemiany materii, jeżeli zatem jego poziom jest właściwy, pierwiastek ten może wspierać nas w czasie trwania diety. Nie wolno jednak zapominać o tym, że wspomniana dieta powinna zakładać aktywność fizyczną i ograniczenie spożywania tak zwanych „pustych kalorii”, w innym wypadku bowiem trudno liczyć na spektakularne sukcesy.

Osoby, które długotrwale przyjmują suplementy diety zawierające chrom i wspierające odchudzanie powinny mieć na uwadze i to, że nadmiar tego pierwiastku w organizmie może mieć dla nich równie niekorzystne skutki, jak i jego niedobór. Badania naukowe potwierdzają, że nadmiar chromu w ludzkim organizmie jest w stanie pogorszyć sposób, w jaki przyswajany jest cynk oraz żelaza, zbyt duża ilość tego pierwiastka może mieć przy tym również wpływ na produkcję insuliny, która w takich wypadkach również bywa zaburzona. W trakcie odchudzania warto więc systematycznie badać krew i reagować nie tylko na niedobory witamin i składników mineralnych, ale również na sytuacje, w których ich poziom niepokojąco wzrasta. W innym wypadku może się okazać, że gubienie kilogramów odbyło się kosztem naszego zdrowia, a taka sytuacja może w znaczący sposób skomplikować nam przyszłe życie.